Ešte pred dvoma rokmi nás internetové hlasovanie posunulo do celoslovenskej súťaže základných škôl pod názvom NAJ ŠKOLA. Potom však prišla pandémia a nakrúcanie sa nekonalo. Ale ako sa hovorí, na dobré sa oplatí čakať. A my sme sa dočkali!

Zrazu všetko išlo strašne rýchlo. Jeden telefonát z RTVS, že o nás idú nakrúcať upútavku k súťaži a už bolo všetko hore nohami. Rýchla príprava a nácvik na dokrútky o našej škole, výber trojčlenného súťažiaceho tímu, výroba transparentov pre tridsiatich povzbudzujúcich spolužiakov, zabezpečenie dopravy, ubytovania atď.  Veď taká udalosť neprichádza každý deň.

19 – 20.5.2022 sme sa teda vydali autobusom SAD na dlhú trasu Medzilaborce – Bratislava a späť. Naša posádka pozostávala z deviatakov, ôsmakov, zopár siedmakov, štyroch pedagógov a šoféra, ktorý sa postaral, aby naša cesta bola bezpečná a pohodlná. To, čo sa dialo v tieto dva dni, sa nedá opísať niekoľkými vetami. V skrátenej podobe to vyzeralo takto: prvý deň po príchode do Bratislavy sme sa ubytovali v hosteli priamo v centre hlavného mesta, pri prechádzke sme si všímali historické pamiatky a dopriali sme si relax a drobné nákupy v shoppingcentre Eurovea pri nábreží Dunaja. Na druhý deň nás po príchode do RTVS v Mlynskej doline čakalo trojhodinové nakrúcanie televíznej súťaže. Potom ešte spiatočná cesta domov a už bol koniec výletu. Boli to výnimočné dva dni.

V našich dojmoch však najviac rezonovali  zážitky z televízie. Nikto z nás dovtedy netušil, ako to vyzerá v zákulisí TV, nestál v štúdiu pred kamerami, nevidel režiséra, neodpovedal na otázky moderátorky…   Nezabudnuteľné chvíle! Výsledky nášho súťažiaceho tímu sa dozviete až v septembri, keď sa program NAJ ŠKOLA začne pravidelne vysielať. Zatiaľ však – len tak medzi nami – sme mali možnosť okúsiť ten pocit warholovskej slávy, ktorá trvá krátko, ale zato je úžasná. Viac neprezradíme.

                                          PhDr. Natália Hriseňková