Karneval patrí v našej škole medzi najočakávanejšie a najobľúbenejšie školské podujatia. Preto niet divu, že sa naň pripravujú všetci žiaci – od prváčikov až po deviatakov. Ťažko povedať, čo je na karnevale najlepšie či najkrajšie. Každý ho vníma svojím spôsobom, ale určite sa všetci zhodneme na tom, že jeho hlavným znakom je kreativita a neopakovateľnosť v stvárnení masiek. Minulý rok sa kvôli pandémii a dlhotrvajúcemu dištančnému vzdelávaniu karneval neuskutočnil. Aj v tomto roku to vyzerá všelijako, ale prekážky sa vždy dajú prekonať, len treba chcieť. Povedali sme si, že naši žiaci už nebudú o karneval ochudobnení, a tak dodržiavajúc epidemiologické opatrenia sme to vymysleli nasledovne: všetky ročníky si pripravia vlastný karneval vo svojej triede a so svojimi triednymi učiteľmi zabezpečia masky, kulisy, hudbu a občerstvenie. Porota ohodnotí jednotlivé kolektívne masky a výsledky vyhlási v školskom rozhlase. A tak to aj bolo. Deň pred polročnými prázdninami sa deti konečne dočkali vytúženého karnevalu.   

       Bolo že to radosti!  Žiaci 1. stupňa si pripravili individuálne masky, dobre sa zabavili a vytancovali sa do sýtosti. Každému sa ušla sladká odmena.  Žiaci 2. stupňa si už tradične pripravujú kolektívne masky. To znamená, že celá trieda predstavuje masku podľa témy, ktorú si vyberie. Tentokrát to bolo veľmi pestré. Stvárnenie tu našiel medzinárodný futbalový zápas Francúzsko – Anglicko (5.A),   svetoznámy filmový príbeh Titanic (6.A), poľnohospodárska farma so všetkým, čo k nej patrí (7.A),  pravá talianska pizzéria „U Stanka“ (7.B),  obľúbená filmová rozprávka Charlie a továreň na čokoládu (8.A), Šmolkovia (8.B)  a rozprávkové Kráľovstvo (9.A). Porota sa musela potrápiť s úlohou, ktorým maskám udeliť ocenenia. Napokon rozhodla takto:

  1. miesto       9.A – Kráľovstvo
  2. miesto       7.A – Farma
  3. miesto       6.A – Titanic
  4. miesto       8.A – Charlie a továreň na čokoládu
  5. miesto       7.B – Pizza „U Stanka“
  6. miesto       8.B – Šmolkovia

Pred prípravou karnevalu sme mali mierne obavy, či sa žiaci budú chcieť zúčastniť, keďže to nebude také ako po iné roky. Opak bol však pravdou – všetci sa náramne tešili, pri zhotovení kolektívnych  masiek strávili veľa voľného času a karnevalový deň sa stal naozajstným sviatkom celej školy. „Neobyčajný karneval v neobyčajných podmienkach“ žiaci a ich učitelia posunuli do inej roviny – toto bolo naozajstné zážitkové učenie, o ktorom sa toľko všade hovorí. My sme si to užívali, veľa sa naučili, posilnili a upevnili sa vzájomné vzťahy, bolo v tom veľa pozitívnych emócií –  a to na obidvoch stranách, pretože náš karneval je spoločným dielom žiakov i pedagógov.  

                                                                          PhDr. Natália Hriseňková